کتاب بی پرده با حجاب در ایستگاه سوم

کتاب «بی‌پرده با حجاب» نوشته نعیمه اسلاملو و آزاده اکبری به‌تازگی توسط انتشارات تلاوت آرامش به چاپ سوم رسیده است. چاپ اول این‌کتاب فروردین امسال به بازار نشر عرضه شد که حالا نسخه‌های چاپ سوم آن وارد کتابفروشی‌ها شده‌اند.

کتاب «بی‌پرده با حجاب» اولین‌کتاب تخصصی در احصا و پاسخگویی به ۷۵ شبهه به‌روز و جامع عفاف و حجاب است. این‌کتاب اثری پژوهشی است که حاصل بیش از ۱۷ سال کار میدانی تخصصی مؤسسه فرهنگی‌هنری خیبر، شامل این‌فعالیت‌ها بوده است: برگزاری بیش از ۱۲۰۰۰ کارگاه و دوره آموزشی؛ حضور در بیش از ۱۴۰۰ دبیرستان دخترانه، دانشگاه، حوزه علمیه و دیگر مراکز آموزشی و فرهنگی؛ فعالیت جدّی در فضای مجازی با موضوع حفظ کرامت زن در سایه فرهنگ عفاف و حجاب.

سؤالات و چالش‌های احصاشده در طول این‌فعالیت ۱۷ساله، به‌صورت پراکنده در بیش از ۲۰ کتاب قبلی این مؤسسه ارائه شدند، اما «بی پرده با حجاب» اولین کتاب تخصصی در احصا و پاسخگویی جامع به سؤالات و شبهات عفاف و حجاب است. از جمله ویژگی‌های این کتاب، پاسخگویی به بیش از ۷۰ شبهه ناظر به مسئله عفاف و حجاب است که هم از زاویه برون دینی هم از زاویه درون دینی و به‌صورت کوتاه،‌ جامع و دقیق است.

نویسندگان «بی‌پرده با حجاب» تلاش کرده‌اند بدون اینکه اعتقاد به چیزی به ذهن خواننده تحمیل شود، با طرح سوال‌های مبنایی،‌ خواننده را به تفکر و تحلیل وادار کند؛ به همین دلیل در قسمت پاسخ‌ها، تا حد امکان‌ از جمله‌های سوالی استفاده شده است. از دیگر ویژگی‌های این‌کتاب فصل‌بندی آن است که بر اساس نوع جهان‌بینی و میزان اعتقاد به اسلام در مخاطب که بسیاری از سوالاتش ریشه در پرسش اصلی‌تر و مبنایی‌تر دارد و در واقع تکرار چند مفهوم اصلی، صورت گرفته است. به‌این‌ترتیب، مطالب این‌کتاب در ۸ فصل گردآوری و تدوین شده‌اند.

فصل‌های این‌کتاب به‌ترتیب عبارت‌اند از:

شبهات ناظر به قانونی بودن حجاب در ایران؛ اصطلاح غلطِ «حجاب اجباری»

شبهات ناظر به مقایسه ایران زمان پهلوی و ایران بعد از انقلاب اسلامی

شبهات ناظر به تصورات غلط از دنیای غرب، غربزدگی یا مدرنیته

شبهات ناظر به روابط آزاد با جنس مخالف

شبهات بسیار مرسومِ ناشی از ضعف‌های اعتقادی و ناآگاهی

شبهات ناشی از خلأ‌های عاطفی و مشکلات خانوادگی (بهانه‌جویی‌ها)

شبهات درون‌دینی و درون‌گفتمانی

شبهات ناظر به امر به معروف و نهی از منکر در حوزه حجاب

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها